Miriam Feretová ml. a Samuel Smoter ukončili druhý ročník štúdia na Gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove. V máji tohto roku sa zúčastnili najväčšej vedeckej súťaže pre stredoškolákov Intel ISEF v Los Angeles. Okrem nich tam bolo ďalších 1776 študentov zo 74 krajín sveta. Za svoj projekt Potenciálne využitie prírodných éterických olejov v prevencii pred kliešťami (rodu Dermacentor a Haemaphysalis) získali strieborné medaily. Ako víťazi národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku, sa nominovali do kategórie Animal Science ako jediní Európania. Ako prví zo strednej Európy získali okrem medailí aj prvé miesto od Čínskej asociácie pre vedu a technológiu (CAST) v Special Awards, ktoré zahŕňa postup na vedeckú súťaž do Číny.
Miriam: Už od malička ma fascinovalo ako všetko v prírode a vôbec vo svete okolo nás funguje. Často si kladiem otázku, prečo je to práve tak. Myslím si, že veda a technika je v súčastnosti veľmi dôležitá pre každého z nás, ako v získavaní nových poznatkov z rôznych oblastí, tak aj v riešení aktuálnych problémov týkajúcich sa trvalo udržateľného sveta.
Samuel: Veda ma fascinuje hlavne pre svoju využiteľnosť v reálnom živote. Všetky nové poznatky, ktoré vďaka vede a technike získavame, sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Veď len vďaka tomu si môžeme žiť dnes omnoho lepšie a jednoduchšie než v minulosti.
Miriam: Mnohí z našich spolužiakov sú skauti. Tí nám často vraveli, že repelenty, ktoré použili boli neúčinné. To bol aj jeden z dôvodov, prečo sme sa snažili nájsť vhodnú alternatívu v boji proti kliešťom na báze prchavých silíc s predpokladaným repelentným účinkom.
Samuel: Taktiež sme veľa čítali o potenciálnom využití týchto prchavých silíc napríklad proti termitom. Preto sme sa rozhodli využiť práve éterické oleje aj proti kliešťom.
Miriam: V našom projekte sme sa zamerali na repelentný účinok prírodných éterických olejov v boji proti živočíchom s Hallerovým orgánom (zmyslový orgán kliešťov, pozn. red.).
Samuel: Predpokladáme, že zmes éterických olejov by mohla mať potenciálny repelentný účinok aj proti komárom. Takéto testy sme však zatiaľ nerobili.
Miriam: V budúcnosti plánujeme analyzovať jednotlivé zložky olejov. Chceli by sme vyskúšať repelentný účinok v boji proti viacerým druhom kliešťov a až potom sa môžeme pustiť do riešenia komerčného využitia.
Samuel: Na rozbehnutie produkcie v prípade komerčného využitia je potrebné množstvo sponzorov a crowdfundingu.
Miriam: Momentálne premýšľame o ďalšom smerovaní výskumu a študujeme odbornú literatúru týkajúcu sa tejto problematiky.
Samuel: Rozbiehame plány aj na ďalší projekt, ale zámery však ešte neprezrádzame. :-)
Miriam: Áno, pomenovanie asteroidov bolo súčasťou našej výhry Grand Awards na súťaži Intel ISEF.
Miriam: V budúcnosti sa plánujem venovať problematike ľudského zdravia, pravdepodobne štúdiu medicíny.
Samuel: Aj pre mňa je medicína oblasťou, ktorej sa chcem venovať a ďalej študovať.
Miriam: Myslím si, že ideálne je začať so svojím projektom na druhom stupni základnej školy. Najprv si musíte určiť oblasť, ktorá vás zaujíma, a potom zbierať potrebné informácie. Malo by to byť niečo nové a inovatívne, čím by sme si vedeli zlepšiť kvalitu života na Zemi. Projekt by ste mali robiť hlavne preto, že vás to baví a napĺňa, nie iba kvôli výsledkom.
Samuel: Podľa mňa je potrebné začať s dobrou myšlienkou, nápadom, ktorý budete postupne rozvíjať. Nebude to vždy ľahká cesta - aj za našim výskumom je veľa hodín práce, či prebdených nocí. Musíte hlavne vytrvať, nevzdávať sa a toto odhodlanie vám prinesie výsledky.
Miriam: Momentálne žiadny, keďže som po plastike predného skríženého väzu. Určite budem nejaký čas doma, liečiť sa a chodiť na rehabilitácie. Potom nás čaká súťaž v Číne. Taktiež plánujeme dovolenku aj s rodinou.
Samuel: S našim projektom sa zúčastníme na súťaži CASTIC v Číne. S mojou rodinou potom navštívime Grécko a Chorvátsko. Plánujem ísť ešte na pobyt do Rakúska a s bratom chceme prejsť niekoľko miest v Tatrách. Určite pôjdeme s kamarátmi hrať futbal, na cyklotúry a podobne.
Zdroj fotografií: archív Miriam Feretová ml.
Kňaz, ktorý už 20 rokov pracuje s ľuďmi bez domova. Minulého roku zabehol 1550 km dlhý ultramaratónsky beh z Košíc do Vatikánu, ktorým chcel upozorniť na chudobu vo svete.
Festival EĽRO v Kežmarku je najväčšou prezentáciou ľudových remesiel na Slovensku. Tento festival vznikol v roku 1991 ako prvý svojho druhu v Európe.
Čo vás napadne pri slove Gemer? Rožňava, Slovenský kras, jaskyne, Betliar či azda vysoká nezamestnanosť? Poďme sa na Gemer pozrieť trošku inak.