Členovia Občianskeho združenia Zvierací anjeli budujú v Moldave nad Bodvou za pomoci svojich bratislavských kolegov krízové centrum, ktoré bude už onedlho poskytovať odbornú veterinárnu pomoc zraneným psom a mačkám nájdeným v uliciach.
Vďaka tomuto OZ vzniká v tomto meste unikátne zariadenie, jediné na Slovensku. Na ploche takmer 1000 štvorcových metrov vrátane výbehu rastie komplex zabezpečený kamerovým systémom s ambulanciami, ošetrovňou, priestorom pre zvieratá v karanténe, kúpeľňou pre psov, boxami troch veľkostí - pre malé, stredné a veľké psíky. Každý jeden box má svoj výbeh a bude tam aj jeden spoločný veľký výbeh, chýbať nebude ani pavilón pre mačky. Priamo v centre bude zabezpečená 24 hodinová nepretržitá starostlivosť profesionálov - opatrovateľov i veterinárov. „To, že takáto služba tu chýba a nemáme kde dávať nájdených zrazených, postrelených psov a mačky sme si uvedomili pri zachraňovaní zvierat z ulice,“ hovorí vedúci centra Peter Gonda, ktorý už má dohodnutých aj veterinárov. Tí budú poskytovať prvú pomoc a ošetrovať zranené zvieratá priamo v centre, ktorému budú k dispozícii 24 hodín denne.
Petra veľmi hnevá ľudská nezodpovednosť a bezcitnosť. Ľudia sa svojich zvierat zbavujú ako starého nábytku. „V žiadnom prípade si nemýľme krízové centrum s útulkom. U nás v centre zviera ošetríme, dáme do poriadku, ale keď sa vylieči nájdeme mu dočasnú opateru, alebo nový domov, aby sa nám uvoľnilo miesto pre ďalších psích a mačacích pacientov,“ vraví.
Krízové centrum Zvierací anjeli bude poskytovať aj komerčné služby, aby nebolo odkázané len na príspevky od darcov a sponzorov. „Fungovať bude aj ako stacionár, v ktorom poskytneme ubytovanie a starostlivosť psíkom a mačičkám v rekonvalescencii, aby si ich majitelia počas liečby nemuseli brať dovolenku a ostávali s nimi doma. My ich domácim miláčikom zabezpečíme kvalitnú starostlivosť pod dohľadom veterinára,“ predstavuje Peter Gonda a komerčnú časť projektu krízového centra Zvierací anjeli.
TS: Natália Novotná
Terézia Kollárová s manželom priniesli debničkový spôsob predaja farmárskych výrobkov do Košíc a Prešova.
Módna návrhárka Jana Poláková je veľkým fanúšikom etickej módy a tzv. slow fashion. Je súčasťou projektu Fashion KidLab.
Martin Ružbarský sa viac ako 20 rokov venuje historickému šermu, neskôr k tomu pridal aj kaskadérstvo.