Pomaly sa stáva akýmsi nepísaným pravidlom, že zahraničie poznáme lepšie ako náš domov. To, že aj na východnom Slovensku máme miesta svetového významu, si niekedy ani neuvedomíme. Jedným z takýchto miest, ktoré si zaslúži našu pozornosť sú aj Slovenské opálové bane.
Nachádzajú sa pri Prešove medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Sú to najstaršie opálové bane na svete a jediné opálové bane na našom kontinente. Prvá písomná zmienka o obci Červenica (Vörösvágás) spojená s opálom, je z roku 1409. Bane boli kvôli drahému opálu známe po celom svete už od konca 16. storočia. Avšak podľa niektorých zdrojov, história ťažby drahého opálu v Dubníku, siaha až do Rímskej ríše.
Slovenské opálové bane až do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí boli jedinou lokalitou na svete, kde sa tento polodrahokam ťažil. Staré banské diela zatvorili v roku 1922, kedy bola zrušená aj ťažba drahého opálu.
Až v roku 2012 sa ťažba opäť obnovila. V lete roku 2015 baňu otvorili aj pre návštevníkov.
Banské chodby majú celkovo cca 24 km a 17 horizontov, z ktorých je 5 zaplavených. V súčasnosti sa na tomto mieste prevádzkuje aj profesionálne technické potápanie. V bani je stála teplota 4 – 6 °C.
Momentálne je sprístupnených 1,2 km starých banských chodieb a prehliadková trasa trvá cca 45 – 60 min. Návštevníci majú možnosť vidieť vzorky opálov, rozličných minerálov, banské svietidlá, vozíky a nástroje používané baníkmi pred 100 rokmi.
Taktiež, najväčší opál na svete, nazývaný Harlekýn, našli v roku 1775 práve v týchto baniach. Vážil 594 g (niektoré zdroje uvádzajú až 607g) a ohodnotili ho na 700 tisíc holandských guldenov. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.
Toto územie má aj svoju typickú faunu. V roku 1964 boli tieto opálové bane vyhlásené za chránené nálezisko zimujúcich netopierov. Odhaduje sa, že pod zemou na Dubníku zimuje asi 3 000 kusov netopierov z 12 druhov, čo je ich najväčšie zimovisko na Slovensku vôbec. Z celkového pohľadu zimuje na tomto území asi 30 % vzácnych netopierov z územia celého Slovenska.
zdroj info a foto: www.opalovebane.com
Ak milujete turistiku, túlanie sa horami a prírodou, viete, že vaša trasa musí mať cieľ. Cieľ, na ktorý keď dorazíte, môžete si povedať: “Dal(a) som to.”
Módna návrhárka Jana Poláková je veľkým fanúšikom etickej módy a tzv. slow fashion. Je súčasťou projektu Fashion KidLab.
Terézia Kollárová s manželom priniesli debničkový spôsob predaja farmárskych výrobkov do Košíc a Prešova.