Gabriel pochádza z Košíc. Vyštudoval marketing v Dánsku, veľa cestoval a pracoval na rôznych miestach sveta. Vždy, keď prišiel domov na Slovensko, priniesol zo svojich ciest pravé lokálne cidery. Ochutnávanie bolo kultúrnym zážitkom pre jeho kamarátov a rodinu. To inšpirovalo jeho brata Radoslava - biológa a technika, aby vyrobil vlastný slovenský remeselný cider. Po roku experimentovania našiel tú správnu receptúru. Gabriel nakoniec opäť "zakotvil" v Košiciach, aby tu spolu s bratom rozbehli výrobu podľa ich vlastnej receptúry a pod vlastnou značkou. Bratia Oprendekovci založili Opre‘ cider v roku 2013 počas štúdia, keď mali 21 a 19 rokov. Tohto roku boli medzi tými, ktorí získali ocenenie Mladý inovatívny podnikateľ 2017. Pred nedávnom spustili aj výrobu nealkoholických medovo-bylinných limonád Mellos.
Veľmi veľa. Už ako 16 ročný som bol na prvej brigáde v zahraničí. Mnoho vecí sa vďaka týmto skúsenostiam v mojom živote odštartovalo a mnoho ďalších zmenilo. Začal som sa starať sám o seba, inak rozmýšľať, stretávať sa s úplne inými ľuďmi než dovtedy. Skôr ako som odišiel študovať do Dánska som si to ešte 2-krát zopakoval.
Chcel som byť buď operátor riadiacej veže na letisku, alebo športový manažér. :-) Ani neviem ako ma začala baviť ekonomika a marketing a zrazu som aj zabudol, čím som chcel byť po strednej. Tak to určite malo byť.
Áno, odvahy bolo treba viac než dosť. Určite tým, že som bol mladý a naivný, tak som na niektoré veci nemyslel, ktoré by ma za iných okolností brzdili. Veľmi som chcel niečo dokázať v mladom veku.
Nie, nebol. Ak by som tomu neveril, už by som to dávno prestal robiť.
Niekedy áno, niekedy nie. Našťastie sme úplne odlišní povahovými vlastnosťami, čo nám v práci veľmi pomáha. Poznám dosť podnikateľov, z ktorých veľká väčšina podniká so svojou rodinou. A funguje im to.
Približne pol roka na Opre’ cider a jeden rok na limonády Mellos.
Od začiatku sme chceli byť hlavne silný doma v Košiciach a potom v Bratislave. V súčasnosti sa predávame v každom väčšom meste. Naše produkty posielame do Česka, Rakúska, Dánska, Holandska, Estónska a momentálne rokujeme o zastúpení v Číne.
Hlavne, aby sa nebál. Veľa problémov je len v našich hlavách. Ak chce niekto začať, je jedno v akom obore, musí sa čo najlepšie pripraviť. Potom to pôjde oveľa jednoduchšie. Najdôležitejšia rada je, aby rozmýšľal vo veľkom. Ak sa mu jeho zámer podarí uskutočniť, je to super. Keď to nevyjde, vie, že to nevzdal bez toho, aby sa o to aspoň pokúsil.
Foto: archív Gabriel Oprendek
Ak milujete turistiku, túlanie sa horami a prírodou, viete, že vaša trasa musí mať cieľ. Cieľ, na ktorý keď dorazíte, môžete si povedať: “Dal(a) som to.”
Módna návrhárka Jana Poláková je veľkým fanúšikom etickej módy a tzv. slow fashion. Je súčasťou projektu Fashion KidLab.
Terézia Kollárová s manželom priniesli debničkový spôsob predaja farmárskych výrobkov do Košíc a Prešova.